רקע כללי
דרכי הדבקה וסימנים קליניים 
אבחון

טיפול
מניעה
פתרונות פיברו

רקע כללי

מחלת ה ORT הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים מקבוצת ה Ornithobacterium rhinotracheale. חיידקי ה ORT מסוגלים לגרום לתחלואה בסוגים שונים של עופות אך המחלה נפוצה יותר בתרנגולי הודו ובתרנגולות לרבייה. עד כה זוהו 18 סרוטיפים, כאשר הנפוצים ביותר בעופות: סרוטיפים A ו B. חיידקי ה ORT מסוגלים לגרום לתחלואה כמסבכים משניים לאחר מחלות נגיפיות או כתוצאה של ליקויים ממשקים שונים. לעיתים קרובות חיידקי ה ORT נמצאים משולבים עם גורמי תחלואה נוספים כגון TRT, פאסטראורלוזיס, קוליספטיסמיה  ומחלות נוספות ולעיתים קשה לבודד אותו ולזהות אותו עקב הקושי היחסי בגידולו בתנאי מעבדה.

דרכי הדבקה וסימנים קליניים

בדומה לחיידקים אחרים כגון P. multocida  (מחלת החולירע של עופות), חיידקי ה ORT יכולים להיות מועברים  מחווה לחווה באמצעות ציוד מזוהם, כלי רכב ובעלי חיים נגועים נשאים. מחלה יכולה להישאר בחווה נגועה לאורך תקופה ארוכה ולעבור ממדגר למדגר באמצעות מבנים וציוד מזוהמים.
זמן ההדגרה של המחלה תלוי במצב הלהקה ובגורמים נוספים כגון מחלות נגיפיות וחיידקיות נוספות, המחלה מתפשטת לאט בתוך המבנה אבל עקשנותה והאופי הכרוני יכולים לגרום לתחלואה גבוהה ונזקים כלכליים לא מבוטלים כולל פסילה וטרינרית חריגה עקב דלקות ריאות, דלקת שקי אוויר ודלקות גידים ופרקים. בחלק מהמקרים מחלת ה ORT דומה למחלת החולירע (Pasteurellosis) בגלל הפגיעה שלה בריאות.

אבחון

האבחון של מחלת ה ORT מתבסס על בידוד וזיהוי של חיידקי ה ORT מאיברים נגועים (ריאות, גידים, פרקים, עצמות).

טיפול

הטיפול במקרה של התפרצות המחלה בלהקה מתבסס על טיפולים אנטיביוטיים על פי רגישות, חיידקי ה ORT מתאפיינים בעמידותם לטיפולים אנטיביוטיים ולכן חשוב מאד לזהות את החיידקים ולקבוע את רגישותם לאנטיביוטיקה על מנת לבחור בטיפול היעיל ביותר.

מניעה

מניעת המחלה מתבססת על כללי בטיחות ביולוגית בסיסיים ושימוש בתרכיבים מומתים יעילים.

פתרונות פיברו

חברת אביק מייצרת תרכיבי ORT מומתיים המשלבים בתוכם סרוטיפים שונים כולל סרוטיפ A, סרוטיפ B וסרוטיפ C המקנים הגנה טובה ומסיעים להפחית את הנזק הכחלכלי במשקים נגועים ב ORT